<< Previous - Next >>

KAUAERANGA SCHOOL 1905

Journal by ngairedith

KAUAERANGA VALLEY is nestled beside the Kauaeranga River, which flows down from the Coromandel Ranges through the valley


from PAPERS PAST

THAMES STAR - 14 December 1905

KAUAERANGA SCHOOL

The breaking-up ceremony in connection with the Kauaeranga Shool took place this afternoon. Mr J. McDONALD (chairman of the School Committee) presided, and there was a large and representatvie gathering.
Following is the prize list:

ATTENDANCE CERTFICATES

STANDARD VII

First Class:
T. BAYLDON
J. BUCHAN
Elsie CARTWRIGHT
Mabel SMITH
Annie WYLIE

Second Class:
Charltte SMITH

STANDARD VI
First Class:
Percy CLIMO
Wallace HENDERSON
Henry BROWNLEE
Ruth CURHAM
Elsie BLACK
Ettie KUMMERT
Olive WYLIE
Annie NEWMAN

Second Class:
Claude HENDERSON
William JOHNSTON
Louis LOWE
Lawrence MARSDON
William MORRISON
Gldys BEDDEK
Kosie JOHNSTON

STANARD V
First Class:
Harold LEECH
Charles CLARK
Leonard NEWMAN
Christopher JOHNSTON
Hazel WILLETTS
Essie CARTWRIGHT
Teenie SMITH
Marthat MILNES
Effie MILNES
Kathleen WRIGHT
Doris TURNER
Agnes PARSONS
Lizzie BULLING
Lizzie WILLETTS

Second Class:
jams MONTAGUE
John O'SHEA
John WARNE
Jessie CURGEUVEN
Nellie PEPLOE
Violet ROLLTON

STANDARD IV
First Class:
Trevor SMITH
Jack ENSOLL
Walter CURHAM
Madge MILNES
Attie LADNER
Ethel WEBSTER
Nellie MIDDLETON
Murel DAVES
Nellis HOSKIN

Second Class:
Stanley CURGENVEN
Willie MURPHY
Ernie HARRISON
Austin McCORMICK
Henry ROSS
Jane HERIVEL
Lyall McWILLIAMS
Daphne BLACK
Ida MORRISON
Nellie JOHNSTON

STANDARD III
First Class
Leslie ANDERSON
Willie MAXWELL
Vauhan HASZARD
Albert KUMMERT
Alice LOWRIE
Gladys WILLETTS
Violet CLARK
Rose LOCKWOOD
Lily JOBE
Vera ROLTON
Ivy ROWE

Second Class:
Joe BLACK
Willie COLE
Olive LESLIE
Lucy LYNNE
Lucy SMITH
Freda SCOTT
Jean OTTO

STANDARD II
First Class:
Tom MORRISON
Walter BIRNIE
Mervyn SIMMONDS
Tom GQILLIAM
Harry JOBE
Arthur ENSOLL
Charlie CURHAM
Nellie ROBINSON
Doris DAVIES
Madge BAYLDON

Second Class:
Joe MAXWELL
William NEWMAN
Tom McWILLIAMS
Victor CLARAKE
Gilbert BUCHAN
Willie O'SHEA
Esie DUNCAN
Muriel O'TOOLE
Hilda NEWMAN
Lily RICHARDS
Mary SMITH
Elsie SCOTT
Nessie MASON

STANDARD I
First Class
Willie CURGENVEN
Roy MORRISON
May ADAMS
Violet ENSOLL
Myrtle NEWMAN
Zealia OTTO
Jessie SCOTT
Myrtle GWILLIAM

Second Class:
George JOHNSTON
Willie ROWE
Sydney WYND
Muriel MAXWELL
Elsie McDONALD
Kate RICHARDS
Rita TAYLOR

LOWER STANDARD I
First Class:
Albert McDONALD
Frank ROBINSON
Willie EVANS
Edwin NORTH
John CARTWRIGHT
Ernest PENNO
Roy HOSKING
Sydney SMITH
Emily POTTS

Second Class:
George WILLIAMSON
Walter GORBY
Alma EDWARDS
Lizzie WADE
Kathleen O'SHEA

Good Conduct;
Eric LEECH
Roy JOHNSTON
Nellie PETERS
Lily JAMIESON

PRIMER I & II

First Class:
Ernest GWILLIAM
Hector McDONALD
Albert THORNE
Ethel NEWMAN
Ivy McDONALD

Second Class:
Cecil STRANGE
Cecil SIMMONDS
Clarence STRONG
Edgar LILEAN
Colin McMILLAN
Robert TAYLOR
John ARKEL
Alma WEBSTER
Ida LLOYD
Clara BATEMAN
Effie DONNELLY
Ada WILLETTS
Rena WILLIAMSON
Ada WILLETTS
Grace LYNN

by ngairedith Profile | Research | Contact | Subscribe | Block this user
on 2011-05-21 06:11:03

PECK of TAITA

Do you know someone who can help? Share this:

Comments

Register or Sign in to comment on this journal.