LIST of Transfers of Male Prisoners made in New South Wales during April and May, 1835 :: Genealogy
<< Previous - Next >>

LIST of Transfers of Male Prisoners made in New South Wales during April and May, 1835

Journal by janilye

Convicts, on arrival in New South Wales, had to work. Either in public works, or through assignment to an individual. Both free settlers and emancipists (convicts who had served their time or been pardoned) were assigned convicts as servants or laborers, etc.
This is a list containing the settlers' name and the type of convict assigned to him/her.
Addair James, Paterson's River, one shoemaker.
Allen John, Cornwallis, one ploughman
Badgery Henry, Camden, one farm laborer
Brown Thomas, Belle Vue, one stockinger, two farmer's boys, one carter, one chimney sweep, three farm laborers, one shoemaker, and one groom.
Bingle John, Hunter's River, one weaver and carter
Bourke Sir R., Sydney, 1 groom
Booth John, Windsor, 1 laborer
Bates Elizabeth, Prospect, 1 milker and reaper
Bloodsworth James, Sydney, 1 errand boy
Clements Henry, John's Grove, 1 weaver and laborer
Crampton Richard, Sydney, 1 waterman
Chambers David, Sydney, 1 groom and servant
Cooper Joseph, Liverpool, 1 groom and farm laborer
Dangar Henry, Neotsfield, 1 laborer
Davis I. M., Hunter' River, 1 jockey
Dacey Patrick, Hunter-street, 1 tailor
Daly Joseph, Maitland, 1 violin player
Dutton H. P., Hunter's River, 1 coachmaker
Dutton W. H, Yass, 1 waiter
Erskine John, Maitland, 1 tap boy
Ellis T. W., Sussex-street, 1 servant and groom
Frost William, Maitland, 1 servant and groom
Grace Patrick, Burrogorang, 1 farmer's man
Gardener John, Argyle, 1 errand boy
Gonaghty Patrick, Wollongong, 1 inn-door servant
Gordon Lieutenant, 17th Regiment, 1 butler and cook
Howe Robert, Sydney, 1 farm laborer, and 1 silk dyer
Howe William, Glenlee, 1 baker's laborer, 1 farm servant, and 1 pedlar
Hallen Edward, Sydney, 1 tailor
Higgins Thomas, George-street, 1 coachman and groom
Hayes Richard, Wilberforce, 1 errand boy
Hilas George, Parramatta, 1 boatman
Jones J Both, York-street, 1 seaman
Kenny W. R., Smeaton, 1 confectioner
Klensendoriffe William, Point Farm, 1 tailor
Kelly Daniel Wilberforce, 1 waterman
Kinghorne Alexander, Liverpool, 1 servant and groom.
King Richard, Hunter's River, 1 baker, 1 farmer, 3 farm servants, 1 shepherd, 1 farmer's man, 1 reaper, 1 wax chandler, 2 porters, 1 stockman and shepherd, 3 farm servants and shepherds, 1 ploughman, &c., 2 tailor's boys, 1 farmer's boy, 1 butcher's boy, 2 errand boys, 1 cotton- weaver, 1 silk twister, 3 farm labourers, 1 tailor, 1 shoemaker, 1 soldier and calenderer, and 1 kitchen gardener
Levien Solomon, Pulteney Hotel, 1 in-door servant and groom
Livingstone John, Bathurst, 1 brickmaker and farmer
Livan Edward, junior, Wollongong, 1 errand boy
Lethbridge R. C., Werrington, 1 groom and ostler
Loder A., Hunter's River, 1 warehouseman and laborer
Laidley James, Sydney, 1 farm servant and shepherd
McQuoid Thomas, Sydney, 1 farming man and shepherd
Mackie John, George-street, 1 farm laborer and cowherd
Marshall Sampson, Sydney, 1 house carpenter, 2 farm servants, and 1 frame-work knitter
Murray Robert, George-street, 1 stable boy and sweep
Mowatt Francis, Narellan, 1 labourer
McQuade Michael, Sydney, 1 linen weaver
Moffatt Captain, Parramatta, 1 reaper, &c.
Myles Laurence, Hunter's River, 1 ploughman, &c.
Onions Samuel, Sydney, 1 bricklayer's laborer
O'Brien Cornelius, Illawarra, 1 navigator
Peat Clement, Sydney, 1 footman
Pearcey Matthew, Patrick's Plains, 1 beat boy
Poulton George, Maitland, 1 currier's boy
Reid David, Inverary, 1 farm servant
Ruse Thomas, Appin, 1 farm servant
Richardson W., Windsor, 1 stone mason
Richardson J., Richmond, 1 weaver
Robins John, Wollongong, 1 file cutter
Rutter Robert Champley, Parramatta, 1 gardener's laborer
Roberts Robert, Argyle, 1 keeper, &c.
Ryan Thomas, Prince-street, 1 in-door servant and groom
Stockfish Henry, Evan, 1 laborer
Sparke A. B., Sydney, 1 servant
Solomon John, Sydney, 1 stableman
Staff John, Parramatta, 1 weaver
Scott A W., Ash Island, 1 farm servant
Stewart General, Bathurst, 1 laborer
Tucker John, Albion Farm, 1 whitewasher's boy and 1 factory boy
Therry Roger, Sydney, 1 in-door servant and groom
Thomas John, Newcastle, 1 laborer
Thorn John, Parramatta, 1 bookbinder's apprentice
Thorn Humphrey, Parramatta, 1 shoemaker's boy
Unwin F. W., Pitt-street, 1 painter and glazier
Wood John, Windsor, 1 brickfield boy
White G.B., Patrick's Plains, 1 farrier and groom and 1 boatman
Williams William, Sydney, 1 seaman
Walker James, Sydney, 1 porter
Wilton Reverend C., Newcastle, 1 file cutter and 1 weaver
Wilson Sophia, Lane Cove, 1 shoemaker
Principal Superintendent of Convict's Office,
11th July, 1835.

Listen to this very interesting MACQUARIE and the EMANCIPISTS opposition debate

by janilye Profile | Research | Contact | Subscribe | Block this user
on 2017-08-06 13:19:13

janilye - 7th generation, Convict stock. Born in New South Wales now living in Victoria, carrying, with pride 'The Birthstain'.

Do you know someone who can help? Share this:


Register or Sign in to comment on this journal.