<< Previous - Next >>

Male Prisoner assignments

Journal by janilye

LIST of Recipients of Transfers of Male Prisoners made during April and May, 1835 :

A
Addair James, Paterson's River, one shoemaker
Allen John, Cornwallis, one ploughman.
B
Badgery Henry, Camden, one farm laborer
Brown Thomas, BelleVue, one stockinger, two farmer's boys, one carter,
one chimney sweep, three farm laborers, one shoemaker, and one groom
Bingle John, Hunter's River, one weaver and carter
Bourke Sir R., Sydney, 1 groom
Booth John, Windsor, 1 laborer
Bates Elizabeth, Prospect, 1 milker and reaper
Bloodsworth James, Sydney, 1 errand boy.
C
Clements Henry, John's Grove, 1 weaver and laborer.
Crampton Richard, Sydney, 1 waterman.
Chambers David, Sydney, 1 groom and servant.
Cooper Joseph, Liverpool, 1 groom and farm laborer.
D
Dangar Henry, Neotsfield, 1 laborer.
Davis I. M., Hunter' River, 1 jockey.
Dacey Patrick, Hunter-street, 1 tailor.
Daly Joseph, Maitland, 1 violin player.
Dutton H. P., Hunter's River, 1 coachmaker.
Dutton W. H, Yass, 1 waiter.
E
Erskine John, Maitland, 1 tap boy.
Ellis T. W., Sussex-street, 1 servant and groom.
F
Frost William, Maitland, 1 servant and groom.
G
Grace Patrick, Burrogorang, 1 farmer's man.
Gardener John, Argyle, 1 errand boy.
Gonaghty Patrick, Wollongong, 1 inn-door servant.
Gordon Lieutenant, 17th Regiment, 1 butler and cook.
H
Howe Robert, Sydney, 1 farm laborer, and 1 silk dyer.
Howe William, Glenlee, 1 baker's laborer, 1 farmservant, and 1 pedlar.
Hallen Edward, Sydney, 1 tailor.
Higgins Thomas, George-street, 1 coachman and groom.
Hayes Richard, Wilberforce, 1 errand boy.
Hilas George, Parramatta, 1 boatman.
J
Jones J Both, York-street, 1 seaman.
K
Kenny W. R., Smeaton, 1 confectioner.
Klensendoriffe W., Point Farm, 1 tailor.
Kelly Daniel Wilberforce, 1 waterman.
Kinghorne Alexander, Liverpool, 1 servant and groom.
King Richard, Hunter's River, 1 baker, 1 farmer, 3 farm servants, 1 shepherd,
1 farmer's man, 1 reaper, 1 wax chandler, 2 porters, 1 stockman and shepherd,
3 farm servants and shepherds, 1 ploughman, &c., 2 tailor's boys, 1 farmer's boy,
1 butcher's boy, 2 errand boys, 1 cottonweaver, 1 silk twister, 3 farm labourers,
1 tailor, 1 shoemaker, 1 soldier and calenderer, and 1 kitchen gardener.
L
Levien Solomon, Pulteney Hotel, 1 in-door servant and groom.
Livingstone John, Bathurst, 1 brickmaker and farmer.
Livan Edward, junior, Wollongong, 1 errand boy.
Lethbridge R. C., Werrington, 1 groom and ostler
Loder A., Hunter's River, 1 warehouseman and laborer.
Laidley James, Sydney, 1 farm servant and shepherd.
M
McQuoid Thomas, Sydney, 1 farming man and shepherd.
Mackie John, George-street, 1 farm laborer and cowherd.
Marshall Sampson, Sydney, 1 house carpenter.
2 farm servants, and 1 frame-work knitter.
Murray Robert, George-street, 1 stable boy and sweep.
Mowatt Francis, Narellan, 1 labourer
McQuade Michael, Sydney, 1 linen weaver
Moffatt Captain, Parramatta, 1 reaper, &c.
Myles Laurence, Hunter's River, 1 ploughman, &c.
O
Onions Samuel, Sydney, 1 bricklayer's laborer.
O'Brien Cornelius, Illawarra, 1 navigator.
P
Peat Clement, Sydney, 1 footman.
Pearcey Matthew, Patrick's Plains, 1 beat boy.
Poulton George, Maitland, 1 currier's boy.
R
Reid David, Inverary, 1 farm servant.
Ruse Thomas, Appin, 1 farm servant.
Richardson W., Windsor, 1 stone mason.
Richardson J., Richmond, 1 weaver.
Robins John, Wollongong, 1 file cutter.
Rutter R. C., Parramatta, 1 gardener's laborer
Roberts Robert, Argyle, 1 keeper, &c.
Ryan Thomas, Prince-street, 1 indoor servant and groom.
S
Stockfish Henry, Evan, 1 laborer.
Sparke A. B., Sydney, 1 servant.
Solomon John, Sydney, 1 stableman .
Staff John, Parramatta, 1 weaver.
Scott A W., Ash Island, 1 farm servant.
Stewart General, Bathurst, 1 laborer.
T
Tucker John, Albion Farm, 1 whitewasher's boy and 1 factory boy.
Therry Roger, Sydney, 1 indoor servant and groom
Thomas John, Newcastle, 1 laborer.
Thorn John, Parramatta, 1 bookbinder's apprentice.
Thorn Humphrey, Parramatta, 1 shoemaker's boy.
U
Unwin F. W., Pitt-street, 1 painter and glazier.
W
Wood John, Windsor, 1 brickfield boy.
White G.B., Patrick's Plains, 1 farrier and groom and 1 boatman.
Williams William, Sydney, 1 seaman Walker James, Sydney, 1 porter.
Wilton Reverend C., Newcastle, 1 file cutter and 1 weaver.
Wilson Sophia, Lane Cove, 1 shoemaker.

FRED A. HELY. Principal Superintendent of Convict's Office,
11th July, 1835.

Surnames: NONE
Viewed: 387 times
by janilye Profile | Research | Contact | Subscribe | Block this user
on 2013-05-05 05:39:01

janilye - 7th generation, Convict stock. Born in New South Wales now living in Victoria, carrying, with pride 'The Birthstain'.

Do you know someone who can help? Share this:

Comments

Register or Sign in to comment on this journal.