<< Previous - Next >>

New Zealand DISTINGUISHED CONDUCT MEDAL recipients WWII

Journal by ngairedith

the following is a list of men who served during WWII and who received the DISTINGUISHED CONDUCT MEDAL

the names were taken from the site: The PRO PATRIA PROJECT
- some of the names at that site lead to photos and bios

... also includes KOREA + VIETNAM ...

WORLD WAR 1

WORLD WAR 2


ANDREWS George Ramsay, Warrant Officer class 1, 18 Battalion

BABE George Kenneth, Sergeant, 21 Battalion

BARRETT Henry Kokoro, Corporal, 28 (Maori) Battalion

BARTHOLEMEW George Bernard, Sergeant, 8 Field Company, NZ Engineers

BASSETT Denis Morton, Private, 23 Battalion att LRDG

BATCHELOR Eric, Acting Sergeant, 23 Battalion

BATTY Walter, Sergeant, 6 Field Regiment, NZ Artillery

BATY Eric Lawrence, Private, 4 Field Ambulance, NZ Medical Corps

BECKHAM Harold Frederick, Lance Corporal, 24 Battalion

BONIFACE Duncan Joseph, Private, 4 Armoured Brigade, NZ Electrical & Mechanical Engineers

BRAMWELL Harold Joseph, Sergeant, 21 Battalion

BROOKS Richard Leonard Lancelot, Warrant Officer class 2, 4 Field Regiment, New Zealand Artillery

BROWN John, Sergeant, 6 NZ Field Company, NZ Engineers

BROWNE Lawrence Hamilton, Corporal, NZ Service Corps att LRDG

BURK Ronald Leslie, Lance Sergeant, 7 Anti-tank Regiment, NZ Artillery

CARR Edwin Frank, Corporal, 24 Battalion

CARTER Charles William, Sergeant, 21 Battalion

CONWAY Franklin Gordon, Warrant Officer class 2, 2 Divisional Cavalry, NZ Armoured Corps

COWAN William Albert, Sergeant, 8 Brigade Headquaters, 3 NZ Division

CROWLEY Bruce Joshua, Sergeant, 4 Reserve Mechanical Transport Company, NZ ASC

DAVIDSON Philip Anzac, Corporal, 14 Brigade Headquarters, 3 NZ Division

DAVIS Lewis Albert William, Lance Sergeant, 7 Field Company, NZ Engineers

DAVIS Rihimona, Sergeant, 28 (Maori) Battalion

DENVIR John, Corporal, 20 Battalion

DIXON Ronald Henry, Private, 22 Battalion

DODDS George MacMillan, Sergeant, 26 Battalion

DONOVAN James Trevor, Sergeant, 21 Battalion

DUDECK William Edward, Sergeant, 7 Field Company, NZ Engineers

DUNLEA Lewis Nesley, Corporal, 37 Battalion, 3 NZ Division

EADES Alfred Edison, Sergeant, 22 Battalion

FARADAY (see FRIDAY)

FENTON Frank, Sapper, 8 Field Company, NZ Engineers

FLETCHER Archibald, Warrant Officer class 2, 18 Battalion

FRASER Edmund John Albert, Lance Sergeant, 6 Field Company, NZ Engineers

FRIDAY William Douglas, Private, 24 Battalion

GARDNER Francis Marwood, Private, 19 Battalion

GARMONSWAY Ronald Francis, Corporal, 22 Battalion

GARWOOD James Henry, Lance Corporal, 22 Battalion

GOAD Graham Henry, Private, 21 Battalion

GOEFFIC Hedley Lewis, Sergeant, 14 Light Anti Aircraft Regiment, NZ Artillery

HEKA Tepene, Private, 28 (Maori) Battalion

HELMBRIGHT Leonard, Private, 28 (Maori) Battalion

HENDERSON Eric Albert, Driver, NZ Army Service Corps, att 6 Field Ambulance, NZ Medical Corps

HENLEY James Cyril, Staff Sergeant, 4 Field Ambulance, NZ Medical Corps

HOBBS Ernest William, Sergeant, 23 Battalion

KEATING Arthur Oscar, Bombardier, 1 Anti-tank Regiment, NZ Artillery

KERR William Thomas Weston, Lance Corporal, 25 Battalion

KIRK Victor David, Lance Sergeantl, 20 Battalion

LAING John Augustus, Sergeant, 7 Anti-tank Regiment, NZ Artillery

LAWRENCE John Kingston, Sergeant, 6 Field Company, NZ Engineers

LAWSON Stanley Edward, Trooper, 19 Armoured Regiment, NZ Armoured Corps

LEECH Arthur Alexander, Sergeant, 21 Battalion

LOCHHEAD George Lambie, Lance Sergeant, 20 Battalion

LOCK Albert Ronald George, Warrant Officer class 2, 26 Battalion

LORD Stuart Victor, Sergeant, 21 Battalion

MAANGI Pita, Private, 28 (Maori) Battalion

MACK Charles Wilbur, Sergeant, 2 Divisional Cavalry Regiment, NZ Armoured Corps

MANAHI Haane, Lance Sergeant, 28 (Maori) Battalion

MARSHALL Francis Michael Joseph, Lance Sergeant, 24 Battalion

MARSHALL William Keith, Sergeant, 25 Battalion

MARTIN Henry Redfearn, Sergeant, 25 Battalion

MASON Geoffrey George, Lance Sergeant, 21 Battalion

MATAIRA Joseph Whakakura, Sergeant, 28 (Maori) Battalion

McCLURG Leonard Thomas, Corporal, 22 Battalion

McCONACHIE Phillip Andrew, Sergeant, 20 Battalion

McMANUS Thomas, Corporal, 21 Battalion

McNAB Donald George, Sergeant, 6 Field Company, NZ Engineers

McQUEEN Edward James Everitt, Sergeant, 7 Field Company, NZ Engineers

McRAE Martin Te Takahi, Warrant Officer class 1, 28 (Maori) Battalion

MILLIGAN Roger Edwin, Lance Corporal, 5 Field Park Company, NZ Engineers

MOIR Thomas, Sergeant, 4 Field Regiment, NZ Artillery

MOORE Ronald Joseph, Trooper, 2 Divisional Cavalry Regiment, NZ Armoured Corps att LRDG

MORTON Robert McDonald, Sergeant, 5 Field Regiment, NZ Artillery att to Force 133

MURRAY Gordon John, Sergeant, 21 BattalioN

NEWLOVE Douglas Leighton, Warrant Officer class 2, 21 Battalion

O'REILLY James Francis, Sergeant, 26 Battalion

PALMER George Henry, Sergeant, 22 Battalion

RAE Colin David, Sergeant, 21 Battalion

RAKENA Pou, Corporal, 28 (Maori) Battalion

REDPATH John Alexander, Sergeant, 19 Army Troops Company, NZ Engineers

REESBY Gilbert Henry, Sergeant, 30 Battalion

ROBERTS Robert James, Lance Sergeant, 4 Field Regiment, NZ Artillery

ROBERTSON Alan Charles Tuarea, Sergeant, 26 Battalion

SANTI Edward William, Bombardier, 3 Field Regiment, NZ Artillery

SCHRODER Stanley Wilfred John, Private, 23 Battalion

SEAMAN Leonard Frederick, Lance Sergeant, 22 Battalion

SECCOMBE Garth Turon, Warrant Officer class 2, 2 Divisional Cavalry Regiment, NZ Armoured Corps

SHELFORD Charles, Private, 28 (Maori) Battalion

SICLY Walter James, Driver, 2 Divisional Petrol Company, NZ Army Service Corps

SMITH Walter John, Sergeant, 23 Battalion

SNELL John Alfred, Driver, 4 Reserve Mechanical Transport Company, NZ Army Service Corps

STEINER Leonard August, Lance Sergeant, 21 Battalion

STEWART Alistair Buchanan, Lance Sergeant, 7 Anti-tank Regiment, NZ Artillery

TENETI Wiwi, temp Corporal, 28 (Maori) Battalion

THOMSON Richard Heywood, Sergeant, 4 Reserve Mechanical Transport Company, NZ Army Service Corps

TREWBY Norman, Sergeant, 23 Battalion

TUKAKI Ngakete, temp Corporal, 28 (Maori) Battalion

TULLOCH Thomas William, Sergeant, 25 Battalion

VOSS Alfred John, Corporal, 18 Battalion

WALSH Thomas James, Sergeant, 35 Battalion

WEIR Walter Thomas, Corporal, 2 Divisional Cavalry Regiment, NZ Armoured Corps

WELSH David Cauldwell, Sergeant, 26 Battalion

WHELCH Henry John, Corporal, 22 Battalion

WICKMAN Mervyn, Warrant Officer class 2, 24 Battalion

WILSON Robert John, Sergeant, 23 Battalion

WINTHROP Colin Joseph, Gunner, 6 NZ Field Regiment, NZ Artillery

WOOD Allan Campbell, Warrant Officer class 1, 28 (Maori) Battalion

WORSDALE Ormonde, Gunner, 4 NZ Field Regiment, NZ Artillery

YATES Samuel, Lance Corporal, 24 Battalion



KOREA

RIXON Derek Edwin, 16 Field Regiment, Gunner, Royal NZ Artillery



VIETNAM

PRITCHARD Ronald James, Lance Corporal, V Company, Royal NZ Infantry Regiment

ROPATA (Ransfield) Arohanui Len, Lance Corporal, V Company, Royal NZ Infantry Regiment

SANDFORD John Grant, Sergeant, V Company, Royal NZ Infantry Regiment

TUHIWAI Tamati Henare, Sergeant, V Company, Royal NZ Infantry Regiment

by ngairedith Profile | Research | Contact | Subscribe | Block this user
on 2011-06-15 12:02:30

PECK of TAITA

Do you know someone who can help? Share this:

Comments

Register or Sign in to comment on this journal.