ngairedith on FamilyTreeCircles - journals

ngairedith on Family Tree Circles

sort: Date Alphabetical
view: full | list

Journals and Posts


PAPAKURA, Auckland marriages 1856 - 1918 - MacDONALD to PURVIS

a copy of the marriage certificate can be ordered from:
the PAPAKURA, Auckland marriages 1856 - 1918



ADAIR-DOW .. EARL-LUKE .. MacDONALD-PURVIS .. QUICK-YOUNG


NAME - AGE - SPOUSE SURNAME - DATE OF MARRIAGE
to find the first name of the spouse go to their surname ...

MACDONALD Duncan 37 Cairns 26-Dec 1900

MACK James 34 Grundy 16-Apr 1879
MACK Mahetabel Matilda 20 Clarke 19-Dec 1906

MACKENZIE Alexander George 25 Nicol 4-Mar 1903

MACPHERSON David 23 McNutt 26-May 1880
MACPHERSON Fanny Clarke 23 Flanagan 10-Jul 1888
MACPHERSON Isabella Paton 27 Clarke 16-Sep 1896
MACPHERSON Isabella Patton 26 Martin 1-Dec 1891
MACPHERSON John 30 Atchison 20-Jun 1888

MADILL Margaret Anne 33 THOMSON 16-Jul 1913

MAGERY Franscesca 23 GRIMMER 2-Oct 1877

MANDER Amelia Minor FARMER 11-Oct 1863
MANDER Elizabeth 28 Hill 2-Oct 1879
MANDER Mary Jane Minor MARSHALL 19-Feb 1861
MANDER Sarah Ann Full WHITE 30-Sep 1874

MANNING Arthur Full WILSON 6-Jan 1871
MANNING Frederick William 33 McCall 30-Mar 1904
MANNING Olivia 21 Graham 10-Apr 1900

MANSON William 30 Rugg 29-Sep 1909

MARSHALL Janet Full McINTYRE 1-Jan 1878
MARSHALL Robert Full MANDER 19-Feb 1861

MARTIN Amelia 19 Bell 28-Mar 1906
MARTIN Margaret Full MUIR 9-Jun 1873
MARTIN William 38 Macpherson 1-Dec 1891

MASON John 48 Colquhoun 13-May 1912

MASSEY Thomas Robert John 21 HELLIER 11-Sep 1918

MASTERS Charles Herbert 28 Morton 28-Feb 1902

MATHESON Anne Full WILSON 5-Sep 1859
MATHESON John 31 Sutherland 20-Dec 1893
MATHESON Lilias Full KELLY 11-Jun 1868

MATHIESON Cecil Argrove 29 Wright 19-Apr 1911

MATTHEWS Jane Full CAIRNS 2-May 1870

MAUNSELL Herbert 30 Bell 10-Oct 1894

MAXWELL Mary Ann Full JACK 30-Apr 1867

MAYMOND Ellen Full JONES 31 Sep 1874

MAYNE Agnes Full LAWSON 15-Nov 1865

MAYO Alfred Richard 24 Honeyford 13-Jan 1892

McCALL Elizabeth 30 Blyth 5-Feb 1902
McCALL Ellen Peat 22 Manning 30-Mar 1904
McCALL George Minnie Peat 28 ARMSTRONG 11-Aug 1917
McCALL James 28 Ross 30-Dec 1903
McCALL Mary Peat 28 McNeil 8-Jul 1908
McCALL Sarah 29 McNeil 25-Feb 1903
McCALL Thomas Full PEAT 30-Dec 1870

McCANN Marshall Laurence Full AULD 14-Nov 1865

McCLUNE Margaret Alice 23 Farquhar 2-Jan 1900
McCLUNE Robert Full STURGEON 31-Dec 1874

McCLYMONT Frederick 51 Penman 20-Apr 1903
McCLYMONT Margaret Gertrude 30 Henderson 24-Sep 1908
McCLYMONT Robert 27 Bell 21-Mar 1883
McCLYMONT Thomas Galbraith 32 McNeil 30-Oct 1879

McCORMICK Charles 32 Graham 31-May 1911
McCORMICK Edith Haslett 27 Cossey 23-Mar 1910
McCORMICK Robert 27 Murray 1-May 1894

McCRAE Daisy Olive 26 STEMBRIDGE 15-Sep 1915
McCRAE Jane 26 Hall 8-Jan 1885

McCULLOUGH Janet 28 McLennan 24-Apr 1895
McCULLOUGH Margaret 32 Daisley 8-Jun 1910
McCULLOUGH Mary Jane 28 Young 8-Jun 1904

McDONALD Agnes 20 Adams 12-Feb 1880
McDONALD Catherine Full SINCLAIR 6-Jun 1873
McDONALD Elizabeth Full WATSON 21-Sep 1870
McDONALD Flora 21 Gilligan 5-Jan 1910

McDOWELL Kate 27 McRobert 5-Jul 1911
McDOWELL Robert Henry 24 Bell 22-Oct 1902

McELWAIN Walter Richard Full CALVERT 17-Jan 1866

McFLINN Frederick Convill 26 Hair 27-Jul 1880

McGILL Archibald 29 BUCHANAN 19-Oct 1876
McGILL John Full RHIND 29-Aug 1873

McGREGOR Georgina Minor McKenzie 8-Mar 1893

McHAYLE Mary Elizabeth Minor EASTON 19-Jul 1870

McINTYRE Elizabeth 24 Watt 9-Sep 1903
McINTYRE Findlay 27 Paton 20-Aug 1884
McINTYRE John Full MARSHALL 1-Jan 1878
McINTYRE Marion Minor ROBINSON 17-Jul 1865

McKEE Ambrose 27 Shaw 31-Jul 1907
McKEE Bella 24 Graham 19-May 1897
McKEE Jean 20 Young 5-Jan 1898
McKEE Mary 25 Munro 15-May 1895
McKEE Sarah 35 Chester 15-Apr 1903

McKENZIE Alice Agnes Mary 18 Crawford 10-Sep 1890
McKENZIE Annie Elizabeth Rose 20 Pollock 15-Nov 1887
McKENZIE Annie Elizabeth Rose 32 Murray 24-Jan 1894
McKENZIE Donald 34 Kemp 11-Dec 1901
McKENZIE Elizabeth 19 Pulman 19-Jul 1887
McKENZIE Hugh James Minor McGregor 8-Mar 1893
McKENZIE Jane Evelyn Matilda 21 Wade 14-Sep 1898
McKENZIE Margaret Jane 26 St Paul 16-Apr 1902
McKENZIE Mary Ann 19 Pulman 13-Dec 1886

McKERRAS William John 30 Grant 9-Mar 1904

McKINSTRY Alexander Lee 25 Cossey 24-Apr 1907
McKINSTRY Isabella 28 BATES 7-Aug 1912
McKINSTRY James 23 McNeil 31-Mar 1881
McKINSTRY Jane Kilpatrick 25 Cossey 30-Dec 1908
McKINSTRY Janet Pearl 21 Cossey 24-Apr 1907

McKNIGHT James 40 McNicol 23-Dec 1884
McKNIGHT Marion Baunatyne 28 BARR 9-Feb 1916

McLEAN Eliza Lawson 22 Richardson 1-Jan 1880

McLENNAN Emma 29 Dickson 17-Aug 1892
McLENNAN Ewen Donald 33 McCullough 24-Apr 1895
McLENNAN Jessie 29 Wallis 15-Jun 1887

McLEOD Catherine 24 Gladding 6-Jan 1904
McLEOD Mary Elizabeth 22 Woolly 24-Oct 1883

McMATH Florence Annie 18 HARNETT 24-Sep 1913

McMECHAN John Full HADSKIES 13-Aug 1869

McMILLAN Barbara Ann 19 Campbell 30-Mar 1887
McMILLAN Helen 21 Smeed 30-Jun 1880

McMULLEN Ellen 23 YOUNG 9-May 1876

McMURRAY Elizabeth McCambridge T. 41 Hutchinson 12-Dec 1908
McMURRAY Mary Jane 26 Bates 31-May 1899

McNAUGHTON Grace Harriott 23 FELL 1-Oct 1918
McNAUGHTON Marian Elizabeth 22 NICHOLSON 1-Jul 1914

McNEIL Archibald 36 McCall 8-Jul 1908
McNEIL George 37 Edwards 25-Dec 1890
McNEIL Janet 24 McClymont 30-Oct 1879
McNEIL Malcolm 27 McCall 25-Feb 1903
McNEIL Margaret 19 McKinstry 31-Mar 1881

McNEILL Elizabeth 16 Foote 8-May 1879

McNICOL Ann Full STEELE 14-Feb 1867
McNICOL Archibald 35 Bell 30-Apr 1890
McNICOL Catherine 31 McKnight 23-Dec 1884

McNUTT Margaret 22 Macpherson 26-May 1880

McPHERSON Isabella France 26 Gordon 22-Sep 1884
McPHERSON Mary 20 CORNES 13-Oct 1876

McROBERT James 25 McDowell 5-Jul 1911

MIDDLEMISS Sarah Ann Full WALTER 3-Nov 1868

MILLER Elizabeth 27 Oconnor 21-Nov 1885

MILLETT Cecilia Full TURNER 21-Jan 1869
MILLETT Maurice Minor PALMER 21-Nov 1872

MILLS Charles Henry 22 Hunt 30-Mar 1897

MILROY Alexander 44 Milroy 22-Dec 1902
MILROY Ann 36 Milroy 22-Dec 1902

MILTON Mary Ann Full RIDLER 2-Mar 1871

MOODY Arthur James 27 Campbell 1-Feb 1909

MORGAN Evelyn Mary 23 KRUSE 15-Oct 1914

MORRISON David 27 Sloane 5-Mar 1895

MORTON Mary Elizabeth 33 Masters 28-Feb 1902

MOTHERALL Sarah Fulton Full TRIMBLE 29-Mar 1873

MUIR Alexander Full STEVEN 22-Dec 1865
MUIR David Full DOUGLAS 2-Aug 1872
MUIR Elizabeth 32 PARKINSON 7-Jan 1914
MUIR James Full MARTIN 9-Jun 1873
MUIR Mary 31 Laskey 28-Apr 1908

MUMFORD William John 29 Young 28-Mar 1900

MUNRO Charles Crawford 31 Luke 21-Nov 1906
MUNRO Hugh Sutherland 26 McKee 15-May 1895
MUNRO Jane Alexandrina 26 Couldrey 18-Dec 1907

MURRAY Annie Douglas 30 Palmer 20-Dec 1899
MURRAY Catherine Christina Full GRAHAM 7-Jun 1867
MURRAY Christina Catherine 32 KEARNEY 29-Jul 1914
MURRAY Edwin Arthur Full POLLOCK 24-May 1862
MURRAY George William Full Haszard 16-Jan 1879
MURRAY James 29 SHORE 4-Jun 1913
MURRAY Jane 24 Paton 4-Jul 1888
MURRAY Jane Cook 22 McCormick 1-May 1894
MURRAY John Taylor 36 Graham 24-Feb 1904
MURRAY Mary Graham 26 Barbar 1-Mar 1905
MURRAY Thomas 28 McKenzie 24-Jan 1894
MURRAY William Flinn 26 Hill 6-Feb 1907

MURTAGH Harriet 20 PIGGOTT 31-Dec 1913

MYLES Percy Paris 30 Black 28-Sep 1910

NEAL George Jesse Full Crawford 16-Oct 1878

NEALIE Martha 22 Hardy 3-Apr 1899
NEALIE William Full RHIND 4-May 1870

NESBIT Ellen 38 JONES 25-Mar 1856
NESBIT Janet Full SMITH 6-Apr 1867

NEWALL Stuart Full ROBERTS 12-Mar 1872

NIBLOCK James Full PAGE 22-Jun 1867

NICHOLSON Archibald Donald 33 McNAUGHTON 1-Jul 1914

NICOL Annie Maria 21 Palmer 6-Jun 1893
NICOL Janet Thomson 25 Mackenzie 4-Mar 1903
NICOL John 30 Croskery 19-Sep 1906

NICOLL Mary 24 Orr 24-Jul 1883

NINNIS Malinda Minor FLEXMAN 6-Mar 1883

NISBET Ann Full COSSEY 2-Mar 1868

NIXON Mary Jane Full POLLOCK 12-May 1863

NOBBS Laetitia 18 TRAILL 4-Sep 1876
NOBBS Sarah Jane 24 Wallace 31-Dec 1884

NORRIE John Macfarlane 38 Chapman 5-Oct 1904
NORRIE Thomas Allan 37 Cochrane 4-Oct 1893

NUTTER Frederick Alexander 27 Bodle 7-Apr 1887

OCONNOR Mark John 26 Miller 21-Nov 1885

O'NEILL Thomas Full ROBINSON 12-Aug 1869

ORR John 41 Nicoll 24-Jul 1883

ORUM Holger 33 Fawcett 22-Feb 1911

OSBORNE Joseph Francis 36 Hussey 26-May 1904

PAGE Jane Full NIBLOCK 22-Jun 1867

PAIN Martha Full Spargo 5-Sep 1878

PALMER Ambrose 32 Murray 20-Dec 1899
PALMER Annanetta Julia Pellett Minor MILLETT 21-Nov 1872
PALMER Corrie Full PURVIS 12-Mar 1866
PALMER Mary 30 Ferguson 7-Apr 1904
PALMER Richard Full ROBINSON 25-Apr 1874
PALMER Robert 22 Nicol 6-Jun 1893

PARKER Catherine Ann Minor PIGGOT 7-Jun 1869
PARKER Henry Stackpole Full ENGLAND 2-Apr 1864
PARKER Hugh Albert 33 Rau 14-Aug 1907
PARKER John Henry 24 STURGEON 31 Feb 1875
PARKER William Johnson Full HENDERSON 19-Feb 1878

PARKINSON William John 37 MUIR 7-Jan 1914

PATON Catherine 24 Mcintyre 20-Aug 1884
PATON Clara Isabella 21 HOUGHTON 1-Mar 1916
PATON Grace Esther 21 JESTY 2-Jul 1914
PATON John 30 Murray 4-Jul 1888 3
PATON John Ernest 22 Walker 10-Sep 1903
PATON Mary Ellen 19 Alexander 6-Sep 1899
PATON Thomas 25 Cheshire 12-Nov 1879

PATTERSON Ellen Full ETHERIDGE 17-Nov 1865

PAYNE Walter James 20 Brisbane 9-Jul 1890

PEAT Elizabeth Full McCALL 30-Dec 1870

PENDERGRAST Robert 27 Gordon 17-Apr 1879

PENMAN Margaret Gertrude 24 McClymont 20-Apr 1903

PERKINS Ellen Jane 19 Broomfield 15-Apr 1889

PHILPOT Alice Elizabeth 29 EARL 15-Aug 1912

PICKTHORN Catherine Full HAMMOND 28-Apr 1873

PICKUP Eliza Alice 17 Carr 16-Apr 1883

PIGGOT James George Full PARKER 7-Jun 1869

PIGGOTT Lionel Parker 32 MURTAGH 31-Dec 1913

PIRRIT Christina 27 Smeed 10-Aug 1910
PIRRIT Isabella Full BELL 5-Jun 1869

PIRRITT James Russell 26 Blair 17-Jun 1881
PITTITT Maggie 26 Clark 3-Jul 1878

PLUMMER Mary Matilda 21 Reid 3-Nov 1892

POLLOCK George Alexander 25 Waite 2-Jan 1899
POLLOCK James 32 McKenzie 15-Nov 1887
POLLOCK Jane 20 Gordon 3-Dec 1880
POLLOCK Mary Russell Minor MURRAY 24-May 1862
POLLOCK Minnie 25 Brydon 24-May 1882
POLLOCK Minnie Mabel 27 Waite 25-May 1910
POLLOCK Thomas McDonald Full NIXON 12-May 1863
POLLOCK William 37 Blake 3-Apr 1901

POLOCK William Full HILL 9-Apr 1873

POPE Annie 20 Proctor 28-May 1886

PORTER Frederick 25 SHOVE 11-May 1914

PORTERFIELD James 29 BARTON 10-Dec 1913

POWER Charles Wilson 34 Cossey 6-Aug 1902

PRATTEN Arthur Farnham 26 HIRST 7-Apr 1914

PREECE Ann Minor GOLDING 28-Aug 1865

PROCTOR George 25 Pope 28-May 1886

PROWSE Louisa Full GOULDING 21-Dec 1858

PULMAN Albert 25 McKenzie 13-Dec 1886
PULMAN Alice 21 STUART 1-Aug 1917
PULMAN Elizabeth Jane 21 Reid 29-Mar 1911
PULMAN George 27 Hirst 3-Nov 1892
PULMAN John 29 McKenzie 19-Jul 1887
PULMAN Mary Ellen 21 Hunter 30-Mar 1910

PURVES Jane Minor THORNE 2-Sep 1874

PURVIS Sophia Full PALMER 12-Mar 1866

PAPAKURA, Auckland marriages 1856 - 1918 - QUICK to YOUNG

a copy of the marriage certificate can be ordered from:
the PAPAKURA, Auckland marriages 1856 - 1918



ADAIR-DOW .. EARL-LUKE .. MacDONALD-PURVIS .. QUICK-YOUNG


NAME - AGE - SPOUSE SURNAME - DATE OF MARRIAGE
to find the first name of the spouse go to their surname ...


QUICK Edwin J. V. Full SUTHERLAND 4-Jul 1865

RAE Mary Ann Allen Full SHIELDS 22-Nov 1860

RAU Caroline 23 Parker 14-Aug 1907
RAU Mary Elizabeth 22 Flemming 8-May 1907

RAY Alfred Jones 25 Hamilton 17-Feb 1902
RAY Louisa 24 Spencer 27-Aug 1906

REED Elizabeth Ann Full CURLE 20-Jun 1871
REED Jane Minor (1853-1911) SCURRAH 8-Nov 1870
REED Nellie Morgain 26 Cossey 23-Jan 1901

REEVES Anne Full ROBSON 26-Jun 1865

REID Alexander 26 Bremner 17-May 1892
REID James 37 Gordon 22-Dec 1882
REID James Gordon 27 Pulman 29-Mar 1911
REID John 39 Chapman 4-Apr 1881
REID John 31 Plummer 3-Nov 1892
REID John 28 STEWART 25-Mar 1914
REID Smollett Henderson Full DAVIES 17-Mar 1860
REID Thomas Full WILLIAMSON 31-Jul 1860

REYNOLDS Ellen Minor REYNOLDS 14-May 1870
REYNOLDS Frances Minor CRANSTON 27-Mar 1867
REYNOLDS John Full REYNOLDS 14-May 1870
REYNOLDS Margaret Jane Minor WHIRTAR 19-Mar 1866
REYNOLDS Maria Minor CLARK 24-Jan 1872

RHIND Annie 21 Leven 24-Feb 1892
RHIND Elizabeth Minor McGILL 29-Aug 1873
RHIND Johanna 18 Angus 12-Sep 1878
RHIND Mary Minor NEALIE 4-May 1870

RHODES Edward Full RUNCIMAN 15-Apr 1859
RHODES Flora Ellen 24 Stewart 1-Nov 1894

RICHARDSON Catherine Mitchell 21 Taylor 18-Dec 1907
RICHARDSON William 22 McLean 1-Jan 1880
RICHARDSON William Full HAMILTON 5-Feb 1876

RIDLER James Full MILTON 2-Mar 1871

RIPLEY Helena Annie 28 Fallwell 6-Sep 1890
RIPLEY William 31 Clark 17-Apr 1911

ROBBIE Elsie 33 Hamilton 21-May 1906

ROBERETSON Jeanie 26 WYLLIE 29 Feb 1916

ROBERTS Alfred Henry 30 STEMBRIDGE 4-Dec 1912
ROBERTS Emma Louise 29 BRUCE 2-Oct 1914
ROBERTS Georgina Full NEWALL 12-Mar 1872
ROBERTS John Mackintosh Full CLARE 12-Mar 1872

ROBERTSON Hugh 25 ENGLAND 12-Nov 1856
ROBERTSON Robert 24 Gibb 8-Aug 1892

ROBINSON Amy Full HALL 25-Apr 1877
ROBINSON Ann Full PALMER 25-Apr 1874
ROBINSON Jessie 20 Wootten 11-May 1882
ROBINSON John Full McINTYRE 17-Jul 1865
ROBINSON Sarah Jane Minor O'NEILL 12-Aug 1869

ROBSON William Full REEVES 26-Jun 1865

ROGER George 28 Burnett 1-Sep 1881

ROSS Ellen 33 McCall 30-Dec 1903

ROWLEY George Full TATE 4-May 1864

ROY Laurence Full CRAIG 18-Oct 1865

RUDD Lizzie 18 Gee 28-Jun 1880

RUGG Elizabeth Scott 23 Smith 22-Aug 1903
RUGG Jane 33 Manson 29-Sep 1909

RUMBAL Susan Full WATERTON 18-Feb 1874

RUNCIMAN Agnes Full RHODES 15-Apr 1859
RUNCIMAN Isabella Full CARTER 26-Jun 1867

RUSSELL Dures Full GRANT 7-Oct 1864

RYAN Daniel 27 Sloane 27-Mar 1900

RYBURN James Full SHORT 8-Oct 1867

SANDERSON Margaret 33 Gillespie 11-Mar 1891

SCANLON Margaret Elizabeth 25 Cossey 19-Nov 1909

SCHMIDT James Alwin 24 Dixon 24-Aug 1910

SCOTT Arabella 28 SMALLFIELD 7-Oct 1857

SCURRAH Harry Full REED 8-Nov 1870

SEED Robert Leslie 29 Wallace 4-Aug 1909

SEFTON George Reynolds 36 HIRST 3-Sep 1913

SEXTIE Charles 29 Ashton 11-Apr 1898

SHARP Cecilia Jane 28 Fox 30-Apr 1901

SHAW Andrew Clark 31 Graham 7-Jan 1897
SHAW Andrew Clarke 41 White 1-Aug 1906
SHAW David 28 Graham 31-Dec 1890
SHAW James Francis William 28 Caie 12-Oct 1904
SHAW Janet 19 McKee 31-Jul 1907
SHAW Janet Minor WALKER 10-Jun 1874
SHAW John Full LAURANCE 5-Dec 1859
SHAW John Full WALKER 6-Jul 1869

SHEPHERD William Full DOGHERTY 19-May 1865

SHEPPERSON Mary 56 Smith 18-Sep 1894

SHIELDS James Full RAE 22-Nov 1860

SHORE Winifred 25 MURRAY 4-Jun 1913

SHORT Mary Full RYBURN 8-Oct 1867

SHOVE Jessie Elizabeth 23 SUTHERLAND 8-Apr 1914
SHOVE Marguerita Mary 18 PORTER 11-May 1914

SIMS John Adam 23 BERRY 21-Feb 1856

SINCLAIR Clara Ann 18 Lister 24-Dec 1888
SINCLAIR Murdoch Full McDONALD 6-Jun 1873

SLADE William James 25 Alexander 16-Aug 1883

SLOANE Elizabeth 23 Morrison 5-Mar 1895
SLOANE Margaerite Ann 25 Ryan 27-Mar 1900

SMALLFIELD Octavius 30 SCOTT 7-Oct 1857

SMEED Barbara 21 Thomson 26-Jan 1910
SMEED Mary Full Grant 4-Nov 1878
SMEED William 29 McMillan 30-Jun 1880
SMEED William Archibald 28 Pirrit 10-Aug 1910

SMITH Agnes 25 Stoupe 19-Nov 1890
SMITH Albert Alfonso Full NESBIT 6-Apr 1867
SMITH Alexander 29 Benison 23-Jun 1904
SMITH Elizabeth 20 Hoye 25-Oct 1893
SMITH Emily 24 Graham 26-Oct 1892
SMITH James Rowan Full GALL 12-Jan 1872
SMITH Joshua 26 Bradley 13-Apr 1882
SMITH Michael Full GRACE 23-Mar 1861
SMITH Peter Andrew Nairu 29 Rugg 22-Aug 1903
SMITH Samuel 24 Taylor 9-Mar 1892
SMITH William 65 Shepperson 18-Sep 1894

SPARGO William Full Pain 5-Sep 1878

SPEARS William 29 Blair 21-Jun 1882

SPEEDY Emilia Minor JOHNSTONE 28-Mar 1859

SPENCE James Full BULL 25-Dec 1868

SPENCER Joseph Henry 32 Ray 27-Aug 1906
SPENCER Samuel Charles 80 Williams 28-Aug 1906

SPILSBURY John 35 THORNE 16-Mar 1914

ST PAUL Thomas William 27 McKenzie 16-Apr 1902

STANLEY Francis 27 Hadskiss 25-Dec 1879
STANLEY Leonard Arthur 26 Geldard 17-Mar 1892

STEELE Alfred 33 Atchison 15-Jun 1904
STEELE Samuel Full McNICOL 14-Feb 1867

STEMBRIDGE Bessie Dora 26 Amoore 6-May 1908
STEMBRIDGE Eda Lucy 22 ROBERTS 4-Dec 1912
STEMBRIDGE Herbert Sydney 25 McCRAE 15-Sep 1915

STEVEN Catherine Ann Full MUIR 22-Dec 1865

STEWART Margaret Miller 24 REID 25-Mar 1914
STEWART William 25 Rhodes 1-Nov 1894

STOUPE John 35 Smith 19-Nov 1890

STUART Andrew 32 PULMAN 1-Aug 1917

STURGEON Elizabeth Minor FERGUSON 27-Jan 1872
STURGEON Margaret 17 PARKER 31-Feb 1875
STURGEON Mary Ann Full McCLUNE 31-Dec 1874

SUTHERLAND Anne Minor QUICK 4-Jul 1865
SUTHERLAND Annie Maria 24 Wilson 31-Mar 1897
SUTHERLAND Elizabeth 17 HALL 20-Oct 1856
SUTHERLAND Janet May 28 Kidd 12-Oct 1910
SUTHERLAND Jessie Ferguson 24 Matheson 20-Dec 1893
SUTHERLAND Mary Elizabeth 30 Bell 28-Aug 1901
SUTHERLAND Neil John 27 SHOVE 8-Apr 1914

SUTTON George Full GARDINER 14-Dec 1877

TATE Jane Full ROWLEY 4-May 1864

TATTERSALL Lawrence 21 Kemp 29-Nov 1883

TAYLOR Frances Sydney 18 Smith 9-Mar 1892
TAYLOR Robert 39 Hall 27-Nov 1879
TAYLOR William Innes 24 Lambert 15-Apr 1903
TAYLOR William Perry 27 Richardson 18-Dec 1907

THOMAS Margaret Jane 32 JONES 21-Nov 1876

THOMPSON William Charles 30 Bruce 7-Oct 1890

THOMSON Alexander 31 Cossey 15-Apr 1908
THOMSON David John Watt 28 KEARNEY 17-Jan 1916
THOMSON John Alexander 38 MADILL 16-Jul 1913
THOMSON Robert James 27 Smeed 26-Jan 1910
THOMSON Sarah Bremner 27 Elliott 1-Jan 1901

THORNE Edna Elizabeth 26 SPILSBURY 16-Mar 1914
THORNE Sidney Full PURVES 2-Sep 1874
THORNE Violet 21 CUSSACK 4-May 1914

TIPPETTS Percy 31 Atchison 18-Dec 1901

TOWNSEND Margaret 22 Boyd 26-Oct 1898
TOWNSEND Mary Jane 20 Barclay 22-Oct 1891

TRAIL Elizabeth 50 FLINN 30-Jan 1877

TRAILL William 26 NOBBS 4-Sep 1876

TRIMBLE Esther MINOR KRUSHKA 8-Oct 1867
TRIMBLE John Full MOTHERELL 29-Mar 1873

TUFT Mary Jane 25 Hughes 23-Jun 1897

TURNER Thomas Full MILLETT 21-Jan 1869

TWIDLE William Herbert Cecil 22 Wade 29-Dec 1910

WADDELL Newton James 22 Irvin 19-Feb 1896

WADE Clara 22 Buchan 20-Jul 1904
WADE Emmaline Ann 23 Twidle 29-Dec 1910
WADE John Thomas 22 McKenzie 14-Sep 1898
WADE Joseph Charles 28 Ward 13-Apr 1898
WADE Louisa 23 Cartwright 28-Aug 1906

WAITE Emily 19 Pollock 2-Jan 1899
WAITE John Henry 24 Pollock 25-May 1910

WALKER Annie 19 Dickens 26-Dec 1907
WALKER Annie Thompson 18 Bradbury 21-Mar 1906
WALKER George Minor SHAW 10-Jun 1874
WALKER Jane 20 Burgess 10-Mar 1909
WALKER Janet McIntosh 24 Paton 10-Sep 1903
WALKER Jessie Waddle Minor SHAW 6-Jul 1869
WALKER Margaret 20 Henderson 4-Mar 1880
WALKER Mary Ann 23 Wilson 11-Jul 1889
WALKER Thomas Hague 27 Gordon 11-Jun 1890

WALLACE Agnes Elizabeth 19 Bremner 18-Apr 1900
WALLACE Jane Full CRAIG 20-Mar 1866
WALLACE Mary Jane 31 Seed 4-Aug 1909
WALLACE Matthew 22 Nobbs 31-Dec 1884
WALLACE Matthew 59 Carson 16-Sep 1894
WALLACE Sophia Eleanor 26 HILL 14-Oct 1914

WALLIS Arthur 22 Henderson 26-Apr 1911
WALLIS Elsie 21 COMINS 12-Feb 1914
WALLIS James 24 McLennan 15-Jun 1887
WALLIS Louisa Constance 23 Cooper 29-Dec 1880

WALSH Herbert Laurence 23 Atchison 30-Jan 1901

WALTER George Gold Full MIDDLEMISS 3-Nov 1868

WALTERS Mary Jane Full HAY 7-Jul 1875

WARD Ada Bella 24 Kerr 30-Dec 1896
WARD Henry 35 CAMPBELL 16-Feb 1914
WARD Jane Mortimer 27 Wade 13-Apr 1898
WARD John Mathew 30 Floyd 16-Aug 1906
WARD Margaret Matthews 28 Ballard 15-Jul 1903

WARDEN Alice Maria Minor CORNTHWAITE 5-Sep 1865

WATERTON Charles Henry 26 Brown 20-Mar 1901
WATERTON Florence Matilda 21 Kerr 26-Apr 1899
WATERTON Robert Bertram Full RUMBAL 18-Feb 1874

WATSON Catherine 20 King 1-Jul 1880
WATSON Catherine 21 Evans 25-Jan 1899
WATSON Helen Maria 38 Brodie 13-Mar 1901
WATSON Jane Full YATES 28-Apr 1870
WATSON Jessie Isabella Minor HENDERSON 8-Feb 1872
WATSON Mary Anne Minor CARR 8-Oct 1864
WATSON Richard Full McDONALD 21-Sep 1870
WATSON William Robinson 26 Graham 9-Nov 1898

WATT Samuel 31 McIntyre 9-Sep 1903

WHEELER William Charles 30 Aitchison 29-Mar 1905

WHIRTAR Edward Full REYNOLDS 19-Mar 1866

WHITE Agnes Coles 28 Jones 10-Jul 1901
WHITE Andrew Arthur 34 HIRST 4-Dec 1912
WHITE David Full MANDER 30-Sep 1874
WHITE George Lemuel Strain (1870-1948) 34 Danks 20-Apr 1904
WHITE Mary Eliza 35 Shaw 1-Aug 1906
WHITE Ruben Full BAIN 27-May 1874

WHITTON John 30 Ballantine 13-Aug 1902

WHYTE John Blair Full HAY 5-Mar 1874

WILLIAMS Charlotte 60 Spencer 28-Aug 1906

WILLIAMSON Margaret Full REID 31-Jul 1860

WILSON Anne Lillias Munro 29 Laughlin 5-Sep 1893
WILSON George Augustus 25 Dow 6-Jun 1888
WILSON Isabella Jane 31 Adams 26-Mar 1902
WILSON James Langster Full MATHESON 5-Sep 1859
WILSON James Robert 28 Sutherland 31-Mar 1897
WILSON Laura Elizabeth 33 Ingram 3-Jan 1900
WILSON Maria Full MANNING 6-Jan 1871
WILSON Robert Henry 24 Walker 11-Jul 1889

WOOLLAMS Edgar 22 Douglas 11-Nov 1881

WOOLLY Collins 38 McLeod 24-Oct 1883

WOOTTEN Joseph Enoch 28 Robinson 11-May 1882

WRIGHT David Aitken 52 Brown 5-Apr 1899
WRIGHT Florence Eliza 26 Bull 14-Jun 1911
WRIGHT Jane Full CHRISTIE 7-Feb 1874
WRIGHT John Full CLOW 31-May 1869
WRIGHT Mabel Isabel 28 Mathieson 19-Apr 1911
WRIGHT Mary 35 Landon 4-Jan 1899
WRIGHT Robert Full DEAN 18-Feb 1870

WYLLIE Robert 26 ROBERTSON 29 Feb 1916

YATES Edward Full WATSON 28-Apr 1870

YOUNG Catherine 22 COTTER 9-Aug 1875
YOUNG Easton Hunter 24 Mumford 28-Mar 1900
YOUNG John 23 McKee 5-Jan 1898
YOUNG John Thomas 26 McCullough 8-Jun 1904
YOUNG Joseph 24 McMULLEN 9-May 1876
YOUNG Mary 19 INGRAM 11-Sep 1876
YOUNG Ralph 32 Jones 12-Mar 1879
YOUNG Thomas 22 LUKAS 29-Nov 1876

PAPESCH marriages New Zealand 1903 - 1930

known PAPESCH marriages in New Zealand 1903 - 1930


the PAPESCH GROOMS

Nichlaus Papesch
- married Ellen Elizabeth Mary Prince in 1913

Neil Mulgrew Papesch
- married Alice Mary Keenan in 1923

Joseph Papesch
- married Mary Agnes Borgia Prince in 1908

Hermann Joseph Papesch
- married Marcella Margaret Lamb in 1930

Harry Vincent Papesch
- married Rita Elizabeth Coulston in 1930



the PAPESCH BRIDES

Anna Papesch
- married Joseph Week in 1903

Harriet Frances Papesch
- married George Edward Scott in 1914

Josephine Papesch
- married Raymond Angelo Grace in 1907

PARAWAI school break up 1905

taken from PAPERS PAST


THAMES STAR - 14 December 1905


PARAWAI SCHOOL
(Thames, Coromandel)

.. There was a good attendance of parents at the above school, when the annual prizes and certficates were presented to the successful scholars. Mr J. READ presided, and in a few words congratulated the headmaster, teachers and scholars on a prosperous year. Songs and recitations were interspersed, and a pleasant afternoon was spent. Specimens of manual work, including brush work and paper folding by the children were exhibited and attracted considerable interest.
The prize list is as follows:

ATTENDANCE PRIZES

STANDARD VII
First Class:
Ada TOWERS

STANDARD VI
First Class:
Oliver DUNLOP
John STEWART
Matthew STEWART
Mary SMITH

Second Class:
Rollo PENK
John MILLAR
Jack GEMMING
Leonard THOMAS
Olive BAKER
Ivy GORDON
Dulcie HUDSON
Gertie MAYO

STANDARD V
First Class:
Leslie WHITE
Phoebe MACKIE
Leonard TOWERS
Laurie TOWERS

Second Class:
Arthur HUDSON
James CLARK

STANDARD IV
First Class:
Arley DUNLOP
Mabel MILLAR

Second Class:
Charles WHITEHOUSE

STANDARD III
First Class:
Dolly PENK
Leila TOWERS
Sydney GARRY
Lewis GARRY

Second Class:
Marjorie THORNE
Sydney AGNEW

STANDARD II
Jack FINDLAY
George FINDLAY
Russell BUCKLAND

Second Class:
Joe DIXON

STANDARD I
First Class:
Mervyb BUCKLAND
Emma LOMAS

Scond Class:
Einnie HUDSON
Clara HAWKES
Flora MILER
Caryl HAY
George MAYO
Norman MILLAR

PRIMER
First Class:
Reginald WRIGHT
Alfred BUCKLAND
George MARTIN

Second Class:
Eddie STEWART
Fred LIDGARD
Geoffrey MILLER


SPECIAL PRIZES

STANDARD VII
Examination: Paul WILLIAMS

STANDARD VI
Examination: Gertie MAYO
Composition:
Dulcie HUDSON 1; Isabe WHITEHOUSE 2
Matthew STEWART 1; Oliver DUNLOP 2

STANDARD V
Spelling: Lily LYES 1
Examinaton: Ernest ADAMS 1; Stanley DANBY 2
Arithmetic: Nathaniel McKEOWN

STANDARD IV
Spelling: Myrtle SMITH
Composition: Arthur JENKIN
Arithmetic: Violet MILLAR
Sewing: Mabel MILLAR, Bella FINDLAY

STANDARD III
Spelling: Marjorie THORNE
Arithmetic: Oliver DOIDGE
Sewng: Rit DODD
Good Conduct: Sarah DIXON

STANDARD II
Spelling: Catherine HANSEN
Examination: Sylvia HUGHES 1; Leslie MILLER 2
Good Conduct: Athol STRETTON, Alma MENZIES

STANARD I
Spelling: George MAYO
Examination: Bertie STRANGE
Good COnduct: Dot GUBB, Willie MENZIES

parents & siblings of Albert Henry ALLEY, Hikutaia, NZ 1887

I would like to know about ALBERT HENRY ALLEY (known as BERT) who was born in Hikutaia New Zealand in about 1887

I have found quite a few Alleys of that area and that era but I would like to know which ones were his parents and siblings.

He married Robina Myrtle Avery (known as Ruby).
She was the 10th of 12 children, daughter of George Avery 1852-1907 from Taita, New Zealand and Sarah Elizabeth Scrimshaw 1857-1914 from Lower Hutt.

8 comment(s), latest 1 year, 8 months ago

parents needed for ALBERT ROBERT TROW - 1915-1988 Palmerston North to Wanganui

Albert was born 20-3-1915 in Palmerston North
- he married Joyce TASKER in Wanganui on 22-8-1942

Joyce was a daughter of Arthur Charles TASKER and Ruth HAMMOND
- Arthur was the 2nd child of Charles TASKER and Alice BECK
- He married Ruth Hammond when he was 20 and she was 21
- They had 15 children

you will see at that link that I need birth etc for at least 8 of the 15 children ???


the ORIGINAL QUERY was:
do you know who the parents of Albert Robert were please ?

thanks to TrowJan07 below I now have the parents:
Reuben Robert TROW (1889-1988) and Elizabeth Ann PULLEN (1887-1974)

Reuben was a son of David Davis TROW (1857-1928) & Eliza Jane WEST (1866-1940)
David was born in Montgomery, Wales and buried with Eliza at Kelvin Grove, Palmerston North

I now need to add the siblings of Albert Robert Trow ??

4 comment(s), latest 1 year, 2 months ago

Parishes of DORSET with over 1.4 million individual records

At the site Online Parish Clerks there are over 1.4 Million individual records


An Online Parish Clerk (OPC) researches available historical data on a given parish, transcribes records and makes them FREELY available.

All transcriptions on this site are intended for use in personal & private research only. The transcripts are subject to copyright and may NOT be used for any commercial purpose

OPCs are volunteers and should not be confused with Parish Clerks appointed by local churches or Parish Councils

The following list of Dorset Parishes was taken from the above link
- Each is a link with photos and information (census BDM etc )

[E] indicates an external site [P] indicates there is an OPC & parish page

[P] indicates a parish page exists but the position of OPC is currently vacant

[M] indicates there is a parish page but OPC offers look-ups by email


A
Abbotsbury [P]
Affpuddle [P] (inc. Briantspuddle)
Allington [P]
Almer [P]
Alton Pancras [P]
Arne [P]
Ashmore [P]
Askerswell [P]
Athelhampton [P] (inc. Burleston)

B
Batcombe [P]
Beaminster [P]
Beer Hackett [P]
Belchalwell [P]
Bere Regis [P]
Bettiscombe
Bincombe [P]
Bishops Caundle [P]
Blandford Forum [P]
Blandford St Mary [P]
Bloxworth [P]
Bothenhampton [P]
Bournemouth [P]
Bourton [P]
Bradford Abbas [P] (inc. Clifton Maybank)
Bradford Peverell [P]
Bradpole [P]
Branksome Park [P]
Bridport [P]
Broadmayne [P]
Broadstone
Broadwey [P]
Broadwindsor [P] (inc. Blackdown & Drimpton)
Bryanston
Buckhorn Weston [P]
Buckland Newton [P] (inc. Plush)
Buckland Ripers [P]
Burleston [P] (inc. Athelhampton)
Burstock [P]
Burton Bradstock

C
Canford Magna [P]
Cann [P]
Castleton [see Sherborne] [P]
Catherston Leweston
Cattistock [P]
Caundle Marsh [P]
Cerne Abbas [P]
Chalbury [P]
Chaldon Herring [P]
Chardstock [P]
Charlton Marshall [P]
Charminster [P]
Charmouth [P]
Chedington [P]
Cheselbourne [P]
Chetnole
Chettle
Chickerell [P]
Chideock [P]
Chilcombe [P]
Child Okeford [P]
Chilfrome [P]
Christchurch
Church Knowle [E]
Compton Abbas [P]
Compton Valence
Coombe Keynes [P]
Corfe Castle [P]
Corfe Mullen [P]
Corscombe [P] (inc. Toller Whelme)
Cranborne [P] (inc. Alderholt, Blagdon & Boveridge)

D
Dalwood
Dewlish [P]
Dorchester All Saints [E]
Dorchester Holy Trinity [E]
Dorchester St Peter [E]
Durweston [P]

E
East Chelborough
East Holme [P]
East Lulworth [P]
East Orchard [P]
East Stoke [P]
East Stour/Stower [P]
Edmondsham
Evershot

F
Farnham
Fifehead Magdalen
Fifehead Neville
Fleet [P]
Folke [P]
Fontmell Magna [P]
Fordington [E]
Frampton [P]
Frome St Quintin [P]
Frome Vauchurch [P]

G
Gillingham [P]
Glanvilles Wootton [P]
Goathill
Godmanstone
Gussage All Saints [P]
Gussage St Andrew
Gussage St Michael [P]

H
Halstock
Hammoon [P]
Hampreston [P]
Hamworthy
Hanford
Hawkchurch [P]
Haydon [P]
Hazelbury Bryan [P]
Heatherlands
Hermitage
Highcliffe
Hilfield [P]
Hilton [P]
Hinton Martell
Hinton Parva
Hinton St Mary [P]
Holdenhurst [P]
Holnest [P]
Holt [P]
Holwell [P]
Hooke
Horton with Woodlands [P]

I
Ibberton [P]
Iwerne Courtney [P]
Iwerne Minster [P]
Iwerne Steepleton

K
Kimmeridge [P]
Kingston [E]
Kington Magna [P]
Kinson [P]

L
Langton Herring [P]
Langton Long Blandford
Langton Matravers [E]
Leigh [P]
Lillington [P]
Little Bredy
Litton Cheney [P]
Loders [P]
Long Bredy [P]
Long Crichel [P]
Longburton [P]
Longfleet
Lydlinch [P]
Lyme Regis [P]
Lytchett Matravers [P]
Lytchett Minster [P]

M
Maiden Newton [P]
Manston [P]
Mapperton [P]
Mappowder [P]
Margaret Marsh [P]
Marnhull [P]
Marshwood
Melbury Abbas [P]
Melbury Bubb
Melbury Osmond [P]
Melbury Sampford
Melcombe Horsey [P]
Melcombe Regis [P]
Melplash
Milborne St Andrew [P]
Milborne Stileham [P]
Milton Abbas [P]
Minterne Magna [P]
Monkton Wyld [P]
Moor Crichel [P]
Morden [P]
Moreton [P]
Mosterton [P]
Motcombe [P] (inc. Enmore Green)

N
Netherbury [M] (inc. Salway Ash)
Nether Cerne [P]
Nether Compton [P]
North Poorton
North Wootton

O
Oborne [P]
Okeford Fitzpaine [P]
Osmington [P]
Over Compton [P]
Owermoigne [P]

P
Pamphill
Parkstone [P]
Pentridge
Piddlehinton [P]
Piddletrenthide [P]
Pilsdon [P]
Pimperne [P]
Poole [P]
Portesham [P]
Portland [P]
Powerstock [P]
Poxwell [P]
Poyntington
Preston [P] (inc. Sutton Poyntz)
Puddletown [P]
Pulham [P]
Puncknowle [P]
Purse Caundle [P]

R
Radipole [P]
Rampisham
Ryme Intrinseca

S
Sandford Orcas
Seaborough [P]
Shaftesbury Holy Trinity [P]
Shaftesbury St James [P]
Shaftesbury St Peter [P]
Shapwick [P]
Sherborne [P]
Shillingstone [P]
Shipton Gorge [P]
Silton [P]
Sixpenny Handley [P]
South Perrott [P]
Spetisbury [P]
Stalbridge [M]
Stanton St Gabriel
Steeple [P]
Stinsford [P]
Stock Gaylard [P]
Stockland
Stockwood
Stoke Abbot [P]
Stoke Wake [P]
Stourpaine [P]
Stour Provost [P]
Stourton Caundle
Stratton [P]
Studland [E]
Sturminster Marshall [P]
Sturminster Newton [P] (inc. Bagber)
Sutton Waldron [P]
Swanage [E]
Swyre [P]
Sydling St Nicholas [P]
Symondsbury [P]

T
Tarrant Crawford [E]
Tarrant Gunville [P]
Tarrant Hinton [P]
Tarrant Keyneston [P]
Tarrant Monkton [P] (inc. Tarrant Launceston)
Tarrant Rawston [P]
Tarrant Rushton [P]
Thorncombe [P]
Thornford
Tincleton [P]
Todber [P]
Toller Fratrum
Toller Porcorum [P]
Tolpuddle [P]
Trent
Turner's Puddle [P]
Turnworth [P]
Tyneham [P]

U & V
Up Cerne [P]
Upwey [P]
Verwood [E]

W
Walditch
Wambrook
Wareham [P]
Warmwell [P]
West Chelborough
West Compton
West Knighton [P]
West Lulworth [E]
West Orchard [P]
West Parley [P]
West Stafford [P] (inc. Frome Billet)
West Stour/Stower [P]
West Woodyates
Weymouth [P]
Whitchurch Canonicorum [P]
Whitcombe [P]
Wimborne All Saints
Wimborne Minster [P]
Wimborne St Giles
Winfrith Newburgh [P]
Winterborne Anderson [P]
Winterborne Came [E]
Winterborne Clenston [P]
Winterborne Herringston [E]
Winterborne Houghton [P]
Winterborne Kingston [P]
Winterborne Monkton [E]
Winterborne St Martin
Winterborne Stickland [P]
Winterborne Tomson
Winterborne Whitechurch [P]
Winterborne Zelston [E]
Winterbourne Abbas
Winterbourne Steepleton [P]
Witchampton [P]
Woodsford [P]
Wool [P]
Woolland [P]
Wootton Fitzpaine [P]
Worth Matravers [E]
Wraxall
Wyke Regis [P]
Wynford Eagle [P]

Y
Yetminster [P]

PARKHURST BOYS to New Zealand 1842 & 1843

PARKHURST PRISON

Although not officially classed as convicts, a group of convict boys called the Parkhurst Boys were sent to Western Australia, New Zealand, Tasmania, Victoria and even to Norfolk Island.
They had been rehabilitated at Parkhurst Prison and were transported under a similar arrangement to the exiles who began to arrive a few years later. The aim was to apprentice them to local settlers.

In the ten years between 1842 and 1852 just under 1499 boys aged from twelve to eighteen were transported to Australia and New Zealand from Britain's Parkhurst Prison. Parkhurst was designed especially for boys and was built on the Isle of Wight. On December 26, 1838, Robert Woollcombe, the prison governor, arrived at Parkhurst with a team of taskmasters and the first 102 boys.

The prison was enlarged and extended during its time as a juvenile prison and until that time on March 30, 1864, the boys did much of the work as part of their training in carpentry, stonework and ironwork. In all, 4088 boys passed through the Parkhurst system.


the PARKHURST BOYS from Devonshire
Many Australians can trace their ancestry back to early immigrants, and for some a convict-connection is a badge of pride. Some families in Australia and also in New Zealand are descended from "Parkhurst Boys", a fairly short-lived scheme for the rehabilitation of young offenders, and just a few of these descend from boys sentenced in Devonshire

Quakers arranged for young offenders at Parkhurst Prison to be sent to the Isle of Wight to be taught trades.
Another offer was made that if they agreed to go to New Zealand to live and work they would be pardoned.
Most of the boys had been jailed for misdemeanours such as stealing fruit, or poaching

The Parkhurst Boys were treated with open hostility by some Aucklander's
Taken in by Auckland's harbour master, Captain David ROUGH, the Parkhurst Boy descendants became some of the most distinguished of Auckland citizens

PARKHURST APPRENTCIES

List of ships that brought Parkhurst apprentices to Australia and New Zealand

Ship - Arrival - Parkhurst apprentices - Colony

Simon Taylor - August 1842 - 18 - Western Australia
St George - November 1842 - 92 - New Zealand
Shepherd - October 1843 - 28 - Western Australia
Mandarin - October 1843 - 51 Tasmania
Mandarin - November 1843 - 31 - New Zealand
Halifax - December 1844 - 18 - Western Australia
Strathedin - December 1845 - 74 - Tasmania
Cumberland - January 1846 - 16 - Western Australia
Maitland - October 1846 - 70 - Victoria
Thomas Arbuthnot - May 1847 - 89 - Victoria [4]
Joseph Somes - September 1847 - 84 - Victoria
Marion -J anuary 1848 - 125 - Victoria
Orient - March 1848 - 51 - Western Australia
Eden - February 1849 - 62 - Victoria
Ameer - February 1849 - 50 - Western Australia
Hashemy - abt July 1849 - 29 - Tasmania
Randolph - August 1849 - 85 - Victoria
Mary - October 1849 - 53 - Western Australia
Adelaide -November 1849 - 30 - Tasmania
Blenheim - July 1850 - 85 - Tasmania
Maria Somes - August 1850 - 30 - Tasmania
Nile - October 1850 - 30 - Tasmania
Rodney - November 1850 - 40 - Tasmania
Mermaid - May 1851 - 43 - Western Australia
Lady Kennaway - May 1851 - Tasmania and Norfolk Island
Pyrenees - June 1851 - 29- Western Australia
Minden - October 1851 - 30 - Western Australia
Aboukir - December 1851 - Tasmania
Fairlie - March 1852 - Tasmania
Equestrian - August 1852 - Tasmania
Oriental Queen - October 1852 - Tasmania
Dudbrook - February 1853 - 1 - Western Australia
Lincelles - January 1862 - 1 - Western Australia


The Parkhurst apprentices were juvenile prisoners from Parkhurst Prison on the Isle of Wight, sentenced to "transportation beyond the seas" and transported to Australia and New Zealand between 1842 and 1852. Either before leaving England[1] or on arrival at their destination[2], they were pardoned on the conditions that they be "apprenticed" to local employers, and that they not return to England during the term of their sentence. In the ten years between 1842 and 1852 nearly 1500 boys aged from twelve to eighteen were transported to Australia and New Zealand from Parkhurst Prison

the St GEORGE departed London in 1842 and arrived at Auckland on 25 Oct 1842
...The St George also carried passengers who paid their own way. She disembarked 13 cabin and 21 steerage passengers for Auckland in October, 1842


This is a list of the 'Parkhurst Boys' on the St George

ASTLE William 12 tailor
AXFORD John 18 tailor
AXFORD William 16 shoemaker
BAKER George 16 shoemaker
BALDWIN William 14 tailor
BEASLEY William 14 tailor
BELLAMY David 15 tailor
BIGGS Arthur 16
BLACKWELL William G 14 tailor
BOTTOMLEY George 15
BRIGGS James 17 tailor
BROWN George 16 shoemaker
BRYANT James 15 shoemaker
BURFORD William 18 tailor
BURGESS James 12 tailor
BURKE Michael 12 tailor
BURNARD Isaac 15 tailor
BURNARD Thomas 17 shoemaker
CARTER Edward 14 tailor
COLEY James 15 tailor
COLEY Joseph 17
CHAPMAN Charles 15
COOK Samuel 18
COPPING John 16 tailor
COTEY Joseph 17
CRAWFORD William 15
CRITCHLEY Thomas 17 tailor
DAVIS James 14
DAWES Frederick 16
DILLION Thomas 14
DOBBY Michael 15 tailor
DOWIE Henery Buller 19
EDGE George 19 shoemaker
ELDER Alexander 18
FAWIAN Thomas 16
FLOYD John 18
FOX Robert Waylett 15
GARN William 18
HARDY Thomas 17
HARVEY Thomas 18
HITCHCOCK Benjamin 17
HOLLIS William 16 tailor
HOLLOWAY Charles 17 shoemaker
HOPKINS Gabriel 13 shoemaker
HORNE Frederick 15 tailor
JONES John 17
KING George 18
KING Thomas 15 shoemaker
LEE John 14 tailor
LIDDLE Adam 17
LLOYD John 15 tailor
MAHONEY John 14
MACKAY William 14 tailor
MALCOLM John 19
MARSH David 15
MARSH James 16 shoemaker
MATTHEWS William 17 tailor
MELLOM Walter 18
MILLER John 15 shoemaker
MINHINNICK John 15 shoemaker
MOODY John 14 tailor
MURGUARD Charles 16
MYLER Richard 14 tailor
McGUINESS James 17 shoemaker
McOUARRlE Andrew 17
NICHOLSON John 18
NICHOLSON William 18
OGAN John 14 tailor
PARSONS James 16
PHILLIPS Joseph 14
PINEY James 14
POOL James 15
POTTER James 17
PROCTOR Thomas 15 tailor
RAMPLING James 15 tailor
RICHMOND Peter 14 tailor
ROOK Thomas 19
RYAN John 18
SAUNDERS John 14 shoemaker
SAYLES James 18
SEAMELL Henry 20
SHEARS John 17 shoemaker
SHERIFF Charles 17 tailor
SHERIFF Charles 17 shoemaker
SMITH William 18
STOKES James 18
STRONG Henry Stephen 18
THORN William 18
TUFT John 17 shoemaker
TOPPENY William 13
TOPPING William 13 tailor
TUCK William 11 tailor
TUGGET John 17
WARNUTT William 16 tailor
WHITEHEAD John 18
WILLEY John 15 tailor
WINES Henry 15 tailor
WOODGATE William 16


the MANDARIN departed Gravesend, London on 18 June 1843 and arrived in Auckland 14 Nov 1843
... The Mandarin also carried passengers who paid their own way, arriving 1843. Most of the
fare-paying passengers went to Wellington.


This is a list of the 'Parkhurst Boys' on the Mandarin with their trial place & date and the offence they were charged with

ADAMS Thomas 17 carpenter
- Central Criminal Court 11 May 1840, larceny
- Free on arrival; retrained as a carpenter

ALLEN George 16 tailor and cooper
- Middlesex 22 Feb 1841, simple larceny
- received 7 years at age 13
- Apprenticed on arrival; retrained as a tailor & cooper

BASSAN Henry 16 bricklayer and tailor
- Central Criminal Court 23 Nov 1840, larceny
- received 7 years at age 13
- Apprenticed on arrival; retrained as a bricklayer & tailor

BEALES William 18 carpenter
- Falmouth 20 Oct 1837 stealing sovereigns
- received 7 years at age 12
- Free on arrival; retrained as a carpenter;

BINNIE Alexander 19 tailor - (aka BENNIE)
- Ayr 28 April 1838 house breaking
- received 7 years at age 12
- Free on arrival; retrained as a tailor

COTTERELL John 17 tailor (aka COTTERELL - COTTRELY)
- Birmingham sessions 26 Oct 1839 stealing chattels
- received 7 years at age 13
- Free on arrival; retrained as a tailor

DAY Thomas 18 tailor
- Oxford 19 Oct 1840 larceny
- received 10 years at age 13
- Free on arrival; retrained as a tailor

DENMAN William 15 tailor
- 10 Feb 1841 unknown where
- received 7 years at age 10
- Apprenticed on arrival; retrained as a tailor

EGGERTON Isaac 17 cooper and shoemaker (aka [EGGERTON)
- Central Criminal Court 6 June 1840 larceny
- received 7 years at age 13
- Free on arrival; retrained as a cooper & shoemaker

FARRELL John 16 cooper and shoemaker
- Central Criminal Court 17 Aug 1840 larceny
- received 10 years at age 12
- Free on arrival; retrained as a cooper & shoemaker

GOULBUFIN/GOULBURN Thomas 18 carpenter (aka GOLBURNE)
- Central Criminal Court 11 May 1840 larceny
- receive 7 years
- Free on arrival; retrained as a carpenter

GRIFFITHS James 17 carpenter and shoemaker
- Portsmouth 2 April 1840 house breaking
- received 10 years at ag 13
- Free on arrival; retrained as a carpenter & shoemaker
- connections not respectable

HERMITAGE-HERITAGE John 16 carpenter
- Worcester 19 Oct 1840 felony
- received 7 years at age 12
- Free on arrival; retrained as a carpenter

HILL Robert 17 sayer and shoemaker
- Exeter 4 Jan 1841 larceny
- convicted at age 13
- Free on arrival; retrained as a sawyer & shoemaker
- lead astray by evil advisers

HUNTLY Walter 16 bricklayer
- Reading 24 Feb 1841 larceny
- received 7 years at age 13
- Free on arrival; retrained as a bricklayer

INCHIE James 19 cooper (aka HINCHLEY & HINCHIE)
- Central Criminal Court 17 Aug 1840 larceny
- received 10 years at age 12
- Free on arrival; retrained as a cooper

LAMB Michael 16 bricklayer and shoemaker (AKA DALEY)
- Central Criminal Court 17 Aug 1840 larceny
- received 7 years at age 12
- Apprenticed on arrival; retrained as a brickmaker & shoemaker

LAY George 20 carpenter (aka JAY & LAW)
- Central Criminal Court 4 Feb 1839 larceny
- received 7 years at age 14
- Disembarked in NZ; Free on arrival; retrained as a carpenter

LYNCH John 17 carpenter
- Central Criminal Court 19 Oct 1840 larceny
- received 7 years at age 13
- Free on arrival; retrained as a carpenter

NEIL Charles 16 shoemaker
- Knutsford 25 March 1840 larceny
- received 7 years at age 12
- Free on arrival; retrained as a shoemaker
- previous convictions

ORGAN Richard 16 plumber and glazier
- Gloucester Assize 15 Aug 1840 house breaking
- received 10 years at age 13
- Free on arrival; retrained as a plumber & glazier

PARKER Vlhlliam 12 tailor
- Westminster 10 Feb 1841 simple larceny
- received 7 years at age 10
- Apprenticed on arrival; retrained as a tailor

PATON William 19 bricklayer (aka PAYTON)
- Central Criminal Court 18 June 1838 larceny
- receved 10 years at age 14
- Free on arrival; retrained as a bricklayer & ivory turner

ROSE Edwin 17 farmer (aka William)
- Gloucester sessions 4 March 1840 stealing bread
- received 7 years at age 14
- Free on arrival; retrained as a farmer

SHAW John 17 shoemaker
- Central Criminal Court 2 March 1839 larceny
- received 7 years at age 13
- Free on arrival; retrained as a sawyer & carpenter

SMITH Joseph 18 plasterer and bricklayer
- Middlesex 6 April 1840 simple larceny
- recevie 7 years at age 16
- Free on arrival; retrained as a plasterer & bricklayer

SMITH William 16 farmer
- Central Criminal Court 1 Feb 1841 larceny
- received 7 years at age 12
- Apprenticed on arrival; retrained as a farmer

WALLER Alfred 15 carpenter
- Central Criminal Court 21 Nov 1840 larceny
- received 7 years at a
- Parkhurst Register error states sent to VDL
- Apprenticed on arrival; retrained as a carpenter

WEST William 16 bricklayer and tailor
- Reading 24 Feb 1841 robbery
- received 10 years at age 13
- Apprenticed on arrival; retrained as a bricklayer & tailor

WILLIAMS Joseph 17 cooper (aka [John RICHARDSON)
- Central Criminal Court 17 Aug 1840 larceny
- received 10 years at age 13
- Free on arrival; retrained as a cooper

WILSON George 16 shoemaker
- Central Criminal Court 17 Aug 1840 larceny
- convicted at age 13
- Apprenticed on arrival; retrained as a shoemaker


When the Parkhurst Boys landed in Auckland, they were taken in hand by the Harbour-master and migration officer, David Rough. He did not think much of their prison-taught trades, for he immediately tendered them as farm labourers in the Government Gazette.
Some stayed in Auckland, with no alternative but to accept whatever employers and wages were offering. From the beginning, they were regarded by their contemporaries as black sheep, or worse


NOTES
see also The PARKHURST BOYS at Fred Shears site
see also SHEARS at Timaru (who had the Brickyards from 1874)

2 comment(s), latest 4 years, 10 months ago

PARMINTER - Woodville, New Zealand

There are 3 PARMINTER buried in the Old Gorge Cemetery, Woodville

Caroline Izetta Rose Parminter 1885-1885 age 5 weeks
PLOT 18 - BLOCK 19

Caroline Maria Parminter 1863-1885 aged 22
PLOT 18 - BLOCK 19
- she was the mother of Caroline above and the wife of James - it is stated in the last link below that she died in childbirth
- baby Caroline died aged 5 weeks

James Parminter 1850-1886 aged 36
PLOT 75 - BLOCK 15
James died 18 months after Caroline in an accident

- he left 2 boys aged 3 and 4 without any other family in New Zealand

- 3 years later there was a call for a Government Investigation concerning his sons